24.10.2012 5855x

Sbor dobrovolných hasičů ve Tvrdonicích byl založen v červnu roku 1897 místním učitelem Františkem Veselým, přičemž ve svých začátcích čítal 35 činných členů a disponoval čtyřkolovou jednoproudovou normální stříkačku a berlovkou v ceně 1000 zl.

V současné době, k začátku roku 2014, čítá naše členská základna celkem 113 členů, což nás v početnosti řadí na druhou příčku v okrese Břeclav. Každý rok se náš sbor zasluhuje o organizaci hned několika akcí. V lednu pořádáme tradiční Hasičský bál, který se v obci stal oblíbenou a navštěvovanou kulturní akcí. V létě pak hned dvě soutěž. Jedna pro mladé hasiče, kde děti zápolí v disciplíně štafety 4x60m a požárním útoku, a druhou je soutěž „O pohár obce Tvrdonice“, která je začleněna do seriálu soutěží Břeclavské hasičské ligy. Sbor také úzce spolupracuje s obcí a pomáhá například při organizaci tvrdonských národopisných slavností či jiných podobných akcí.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Tvrdonice, zařazena do kategorie JPO III, čítá současně celkem 23 členů. K mimořádným událostem, jejichž průměr se v poslední době pohybuje okolo 20 zásahů ročně, vyjíždíme od konce roku 2010 s novou technikou Tatra T-815 CAS 20 a s vozem Ford Transit DA. Relativně široké a kvalitní spektrum výbavy, kterým naše jednotka disponuje, nám umožňuje bojovat s různými druhy událostí. Kromě samotného boje s ohněm tak pomáháme i při povodních, přívalových deštích, dokážeme poskytnout první pomoc při autonehodě nebo třeba odstranit spadené stromy.

Staráme se také o mládež. Zmínky o působnosti kroužku mladých hasičů sahají již do 70. let minulého století. Děti se učí převážně disciplínám požárního sportu pro mladé hasiče, ve kterých v poslední době dosahují skutečně nemalých úspěchů. Například v nedávné době dokonce několikrát reprezentovaly břeclavský okres v celostátní hře PLAMEN. Hlavním cílem kroužku mladých hasičů, je kromě samotné soutěžní činnosti, také vyplnění volného času dětí, předání zkušeností, naučení kolektivnosti a mnoho dalšího, co se dětem může skutečně v jejich životě hodit. Vše je také průpravou k jejich budoucímu začlenění do výjezdové jednotky a zajištění tak dalších následovníků pro zachování tradice našeho sboru.

Sbor také organizuje hned tři soutěžní družstva, která reprezentují náš sbor na poli požárního sportu. V roce 2013 byla všechna tato družstva přihlášená do seriálu soutěží Břeclavské hasičské ligy a svými výkony určitě nezaostávala za konkurencí.

Poslení úprava: Marek Gál dne 22.01.2014