Slovo starosty SDH Tvrdonice

24.12.2008 1770x

112.jpg      Sbor dobrovolných hasičů ve Tvrdonicích byl založen v roce 1897. Vznikl z potřeby chránit majetek a životy spoluobčanů . Od té doby uplynulo více než sto deset let. Změnilo se toho hodně, co ale zůstalo je přirozená potřeba některých lidí, pomáhat druhým. Sbor má v současné době okolo 90 členů od těch nejmenších až po členy, kteří nám zůstaly věrní v některých případech i 60 let. Jsme organizací, která je otevřena pro všechny, kteří chtějí pomáhat druhým bez ohledu na svůj volný čas, bez nároků na jakoukoliv odměnu.

Pomáháme při hašení požárů, při povodních a v poslední době jsme přivoláváni i k dopravním nehodám, což obnáší nemalá rizika. K požárům vyjíždíme i mimo naši obec a v letošním roce jsme zaznamenali rekordních 20 zásahů. Zúčastnili jsme se také jednoho rozsáhlého mezinárodního cvičení při simulovaném požáru Bořího lesa nedaleko Rakouských hranic.

Staráme se o výchovu mladých hasičů – našich nástupců, bez kterých by tato organizace zanikla, jako se stalo v případě jiných spolků. Staráme se o děti, které by jinak trávili svůj volný čas poflakováním, kouřením a ničením majetku, o který se ostatní pracně starají. Učíme je chránit tyto hodnoty, zodpovědnosti vůči kolektivu a základním znalostem hasičiny.

Kromě výše uvedeného také šíříme dobré jméno naší obce na nejrůznějších soutěžích. Družstvo mužů vybojovalo 2. místo v Břeclavské hasičské lize, družstvo mladých hasičů, po několik let úspěšně reprezentovalo obec na krajských kolech a v letošním roce se dokonce jeden z našich dorostenců – Marek Gál probojoval až na Mistrovství republiky v požárním sportu, kde skončil na krásném 25. místě v soutěži jednotlivců. Myslím, že ve výčtu naší činnosti toho není málo.

Přesto se najdou takoví, kteří nás za naše snažení pomlouvají. Chtěl bych upozornit, že nejsme cvičení profesionálové, že nemáme to nejdokonalejší vybavení. Používáme zastaralou techniku, u které je už to velká zásluha, že ji dokážeme udržet v provozu.

Takoví kritici většinou sami pro nikoho nic neudělali. Chtěl bych na jejich adresu vzkázat. „Namísto hloupého žvanění u piva, přijďte k nám, pokud si myslíte, že by jste to dokázali lépe. Při zahoukání sirény zanechte rozdělané práce, vylezte ve tři hodiny ráno z teplé postele, nebo namísto vycházky do lesa s rodinou, či sledování fotbalového zápasu jeďte se s námi přehrabovat třeba v tunách hořící slámy, polykat dým a saze. Odměnou Vám za to nebudou peníze, ale pouze dobrý pocit a poděkování těch, kterým jste pomohli. Nebo také zlé pomluvy jiných, vám podobných!“

Na závěr bych chtěl poděkovat hasičům nejen z Tvrdonic za jejich práci, našim příznivcům za jejich podporu, a všem společně popřát Šťastné a veselé Vánoce a hodně štěstí, zdraví a pohody do nového roku 2009.

Josef Gál – starosta SDH Tvrdonice.