Zájezd do Náměště nad Oslavou

17.04.2011 1456x

248.jpgV sobotu 9. dubna pořádal náš sbor jednodenní zájezd pro mladé hasiče ale i dospělé členy zájezd na vojenskou leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou. Vzhledem k velkému počtu zájemců jsme se do cíle naší cesty dopravili autobusem.

Hlavním cílem exkurze byla návštěva tamního vojenského hasičského útvaru. Hasičská zbrojnice nás překvapila jak svou rozlohou, tak vybavením nejmodernější technikou. Vozový park byl opravdu bohatý. Od vozidel rychlého zásahu, přes velkokapacitní cisterny až po vysokozdvižné plošiny a jeřáby. Jak jsme se od velitele směny dozvěděli, hlavní náplní jejich činnosti je zajištění požární ochrany v prostoru letiště, kde se musí od vyhlášení poplachu do tří minut dopravit i k těm nejvzdálenějším místům. V případě potřeby ale pomáhají i při mimořádných událostech mimo základnu. Na závěr nám předvedli i výjezd při cvičně vyhlášeném poplachu.

Hlavním organizátorem akce a našim průvodcem po letišti byl nadporučík Petr Kubát, kterému za to patří velký dík. Kromě již zmíněné hasičárny jsme se podívali i do hangáru, kde se provádí opravy používané letecké techniky a byli jsme seznámeni i s provozem řídící věže. Prohlídku letiště jsme ukončili u sokolníků, kteří chrání provoz letiště proti přirozeným „narušitelům“ kterými jsou ptáci a drobná srstnatá zvěř.

Cestou domů jsme si mohli alespoň z povzdálí prohlédnout chladící věže nedaleké jaderné elektrárny Dukovany. Bohužel už jsme neměli to štěstí poobědvat v Dalešickém pivovaru, kde se natáčely legendární Postřižiny.

Plní nevšedních zážitků jsme se vrátili domů kolem páté hodiny odpoledne.