Historický prapor SDH Tvrdonice

19.05.2010 1651x

214.jpgSpolkový prapor je v historickém vývoji zájmových hnutí znamením sounáležitosti. Je symbolem, který sjednocuje. Zároveň je také symbolem, který reprezentuje skupinu svých nositelů. Stejně je tomu tak i v hasičském hnutí.

Historické hasičské prapory jsou vzácnými doklady doby, kdy byly pořízeny a současně hodnotným dědictvím pro následné generace hasičů.

Sbor dobrovolných hasičů Tvrdonice letos oslaví už 113. výročí od svého založení. Není mně známo, že by sbor někdy vlastnil svůj prapor. Proto výroční valná hromada SDH Tvrdonice, která se konala 31.ledna 2010, schválila shromáždění finančních prostředků na pořízení tohoto významného symbolu, a to do konce volebního období nově zvoleného výboru, což je do 31.12.2014.

V poslední době ve spolupráci s vedením obce se podařilo výrazně zlepšit vybavení jednotky sboru dobrovolných hasičů obce. Jednotka disponuje nejmodernějšími ochrannými prostředky sloužící k ochraně zdraví hasičů při zásazích. Ovládá moderní techniku, která se již vyrovnala technickému vybavení profesionálních hasičských jednotek. V loňském roce se započalo s modernizací vozového parku,    pořízením nového vozidla Ford Transit, které slouží jako dopravní a technický automobil, a je připraven k nasazení při nejrůznějších mimořádných událostech. V současné době probíhají jednání o zakoupení nového cisternového automobilu, který bude pořízen z větší části z přidělených dotací Ministerstva vnitra České republiky a Jihomoravského kraje. Nadále jsou ve hře jednání o možné výstavbě nové hasičské zbrojnice, která by poskytla důstojné zázemí pro členy sboru, při výkonu jejich náročné a záslužné práce. V žádném případě se nejedná o prostředky sloužící členům sboru, ale o vybavení sloužící k ochraně životů, zdraví a majetků všech občanů Tvrdonic i okolních vesnic.

Všechno, o čem jsem se zde zmínil jsou věci potřebné, mnohdy nákladné, sloužící současným potřebám, ale stárnoucí, a postupně ztrácející na hodnotě. Časem je bude nutné vyměnit za novější, modernější. Slavnostní prapor na rozdíl od těchto pomíjivých věcí bude naopak s přibývajícími léty na své hodnotě nabývat. V případě praporu    se nedá hovořit o jeho movité ceně, ale o jeho ceně morální a s přibývajícími léty hlavně o ceně historické. Jeho pořízení bereme jako odkaz dnešní generace generacím příštím.

Vzhledem k poměrně vysoké pořizovací ceně, se členové přítomni na výše zmíněné Výroční valné hromadě rozhodli, že každý rok Sbor dobrovolných hasičů Tvrdonice ze svých skromných zisků uspoří část peněz na pořízení slavnostního praporu. Aby se nám podařilo dosáhnout vytyčeného cíle, obracím se na Vás, členy a příznivce Sboru dobrovolných hasičů Tvrdonice s prosbou, zda byste přispěli, jakoukoliv, třeba symbolickou částkou a stali se tak součástí historie tvrdonského sboru. Pokud vyslovíte přání o zveřejnění Vašeho jména, případně i darované částky, rádi tak učiníme na našich webových stránkách.

Věnovanou částku    můžete zasílat na účet číslo 197 325 959/0600, který byl za tímto účelem zřízen, nebo ji můžete předat osobně paní Anně Hunkařové, hospodářce SDH Tvrdonice.    O stavu nashromážděných finančních prostředků Vás budeme na našich webových stránkách průběžně informovat.

Děkuji.

Josef Gál