Školení na novou dýchací techniku Dräger

30.12.2009 2713x

189.jpgSe zakoupením nového zásahového vozu Ford Transit byly pořízeny také dva moderní izolované dýchací přístroje Dräger PSS90 s elektronickým systémem Bodyguard II. Jelikož se jedná o zcela odlišná typ dýchacích přístrojů než naše současná technika Saturn S7, bylo nutné se s konstrukcí, ovládáním a samotným užitím nejprve podrobně seznámit. Za tímto účelem proběhlo ve středu 16. prosince školení nositelů dýchací techniky v zasedací místnosti sboru.

Hlavními rozdíly oproti zastaralým Saturnům je samotné řešení vzduchotechniky. Saturn S7 používá systém rovnotlaký, přičemž plicní automatika se nachází na zádovém nosiči a vdechovaný vzduch je veden náchylnou vrapovou hadicí, zatímco Dräger PSS90 je přístroj přetlakový s plicní automatikou, jenž se pomocí rychloupínacího systému připevňuje rovnou k masce. Již tyto vlastnost udávají nové technice nesčetné výhody od snazšího, téměř bezodporového dýchání až po lepší izolaci masky. Další výhodou je hmotnost celého přístroje, která vyplývá i z použití extrémně lehké kompozitní tlakové láhve. Pohodlnější usazení na záda nositele a jednoduchý upínací systém. Tyto vlastnosti a konstrukční řešení umožňují maximální flexibilitu hasiče u zásahu. V neposlední řadě je bezesporu výhodou pracovní tlak přístroje Dräger. Láhve jsou zde huštěny o celých 10MPa větším tlakem než přístroje Saturn čímž se prodlužuje celkovou doba jeho použití.

Dräger PSS90 disponuje také unikátním elektronickým systémem Bodyguard II s jehož funkcemi se bylo nutné taky seznámit. Přístroj především elektronicky nahrazuje běžně užívaný mechanický barometr na zjištění zbývajícího tlaku vzduchu v láhvi. Kromě této základní funkce však dokáže dle spotřeby uživatele vypočítat i možnou dobu použití přístroje nebo zobrazit aktuální teplotu prostředí, ve kterém se hasič pohybuje. Další významná funkce tohoto zařízení vyplývá již ze samotného názvu. V překladu „tělesný strážce“. Pokud se hasič nehýbe déle než 30 sekund, systém to rozpozná a aktivuje alarm v podobě    pronikavého zvukového signálu. Bodyguard II lze taky propojit s telemetrickým systémem Dräger PSS Merlin. Díky tomu může například velitel zásahu znát na dálku aktuální stav hodnot systému Bodyguard.

Kromě vyzkoušení všech funkcí a vlastností nového dýchacího přístroje jsme však nemohli opomenout ani námi dosud užívané přístroje Saturn S7. Připomněli jsme si proto jeho konstrukci a vlastnosti a celkově osvěžili zásady, podmínky a možná rizika při použití izolovaného dýchacího přístroje. Školením prošla taky jediná žena z celého Břeclavského okresu zařazená do výjezdové činnosti, která působí právě u naší jednotky sboru dobrovolných hasičů.